Menard Relays Boys Results - KALB-TV News Channel 5 & CBS 2

Menard Relays Boys Results

Posted: Updated:

Menard Relays 2013 - 3/22/2013

Tioga La.

Results

Boys 100 Meter Dash

===================================================================================

Name Year School Seed Finals H# Points

===================================================================================

Finals

1 Chark, DJ Alexandria 10.50 10.90 1 10

2 Hammond, Deon Bolton 11.30 10.98 1 8

3 Bonton, J Marksville 10.90 10.99 1 6

4 Clark, Damarcus Alexandria 10.90 11.00 1 4

5 Allen, Travis Grant 11.20 11.10 1 2

6 Mabou, Chase Buckeye 11.89 11.20 1 1

 

Boys 200 Meter Dash

===================================================================================

Name Year School Seed Finals H# Points

===================================================================================

1 Clark, Damarcus Alexandria 22.90 23.10 1 10

2 Brown, Javon Bolton 23.55 23.17 2 8

3 Butler, Jyrus Tioga 23.30 23.22 1 6

4 Campbell, Ronnie Pineville 23.10 23.34 1 4

5 Prier, Dezerrian Bunkie 23.79 2 2

6 Lumas, Joshua Tioga 24.20 24.53 2 0.50

6 Batiste, J Marksville 24.53 1 0.50

 

Boys 400 Meter Run

===================================================================================

Name Year School Seed Finals H# Points

===================================================================================

1 Johnson, Ronderick Tioga 52.28 1 10

2 Stickell, Garett Alexandria 53.00 53.52 1 8

3 Brisbon, Darren Tioga 53.10 53.72 2 6

4 Thomas, Donovan Bolton 55.43 53.76 2 4

5 Augustine, E Marksville 53.20 53.88 2 2

6 Chaney, Michael Pineville 54.08 1 1

Boys 1600 Meter Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Newman, Jackson Pineville 4:51.00 4:50.37 10

2 Seymour, Brantley Grant 5:02.00 4:52.23 8

3 Rice, Zachary Pineville 4:41.00 5:00.12 6

4 Parish, Trevor Buckeye 5:18.00 5:10.92 4

5 Brenner, Zachary Grace Christian 5:10.00 5:11.91 2

6 LaCour, Jon Grace Christian 5:14.53 1

 

Boys 3200 Meter Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Rice, Zachary Pineville 10:35.00 10:54.50 10

2 Lewis, Austin Pineville 11:12.00 11:00.71 8

3 Stickell, Garett Alexandria 11:08.98 6

4 Jones, Chase Buckeye 11:14.00 11:13.52 4

5 Brenner, Zachary Grace Christian 10:50.00 11:21.22 2

6 Cogbill, Clinton Tioga 11:40.10 11:28.06 1

Boys 110 Meter Hurdles

===================================================================================

Name Year School Seed Finals H# Points

===================================================================================

1 Gibson, R Marksville 16.80 16.37 1 10

2 Miller, Travante Tioga 16.15 16.80 1 8

3 Hayward, Josh Pineville 17.40 17.56 1 6

4 Lampkin, Gabe Tioga 17.22 18.04 1 4

5 Weeks, Landon Pineville 17.20 18.05 1 2

6 Jordan, H Marksville 17.60 18.56 2 1

Boys 300 Meter Hurdles

===================================================================================

Name Year School Seed Finals H# Points

===================================================================================

1 Jones, Ti Bolton 43.50 41.87 1 10

2 Weeks, Landon Pineville 44.00 42.65 1 8

3 Hayward, Josh Pineville 43.02 44.53 1 6

4 Lampkin, Gabe Tioga 44.08 44.56 1 4

5 Riddick, Zack Grant 44.00 44.65 1 2

6 Quinney, Tommerick Tioga 45.32 45.53 2 1

Boys 4x100 Meter Relay

===================================================================================

School Seed Finals H# Points

===================================================================================

1 Tioga 'A' 44.06 44.28 1 10

1) Butler, Jyrus 2) Portier, Javontae

3) Brisbon, Darren 4) Wright, Brandon

2 Marksville 'A' 43.80 44.45 1 8

1) Bonton, J 2) Greenhouse, K

3) Batiste, J 4) Batiste, D

3 Bolton 'A' 45.12 44.63 2 6

1) Casey, Ken 2) Guillot, Shane

3) Hammond, Deon 4) Brown, Javon

4 Alexandria 'A' 45.00 44.97 1 4

1) Lavalais, Dominque 2) Brown, Jean Marc

3) Clark, Damarcus 4) Chark, DJ

5 Grant 'A' 46.80 46.59 2 2

1) Odom, Nathan 2) Boyd, Terrell

3) Jones, Michael 4) Allen, Travis

6 Menard 'A' 47.59 47.98 2 1

1) Vaughn, Austin 2) Dobard, Grant

3) Badeaux, Shawn 4) Hayes, Kelvaughn

Boys 4x200 Meter Relay

===================================================================================

School Seed Finals H# Points

===================================================================================

1 Tioga 'A' 1:32.47 1:31.87 1 10

1) Butler, Jyrus 2) Portier, Javontae

3) Brisbon, Darren 4) Wright, Brandon

2 Marksville 'A' 1:32.50 1:31.97 1 8

1) Bonton, J 2) Greenhouse, K

3) Batiste, D 4) Lockwood, Z

3 Bolton 'A' 1:35.00 1:32.36 1 6

1) Jones, Ti 2) Hammond, Deon

3) Casey, Ken 4) Brown, Javon

4 Pineville 'A' 1:34.00 1:35.25 1 4

1) Campbell, Ronnie 2) Sapp, J'trell

3) Bufkin, Daniel 4) Chaney, Michael

5 Bunkie 'A' 1:37.53 2 2

1) Christmas, Darrion 2) Howard, Arthur

3) Prier, Dezerrian 4) Bonton, Tyronne

6 Grant 'A' 1:37.30 1:38.31 2 1

1) Odom, Nathan 2) Boyd, Terrell

3) Jones, Michael 4) Allen, Travis

Boys 4x400 Meter Relay

===================================================================================

School Seed Finals H# Points

===================================================================================

1 Tioga 'A' 3:35.10 3:31.59 1 10

1) Butler, Jyrus 2) Portier, Javontae

3) Johnson, Ronderick 4) Wright, Brandon

2 Pineville 'A' 3:39.00 3:38.89 1 8

1) Newman, Jackson 2) Rockett, Kiandre

3) Weeks, Landon 4) Chaney, Michael

3 Menard 'A' 3:52.00 3:46.63 2 6

1) Melomo, Frankie 2) Bollich, David

3) Badeaux, Shawn 4) Hayes, Kelvaughn

4 Alexandria 'A' 3:52.00 3:47.21 1 4

1) Means, Antonio 2) Gill, C

3) Reed, Daniel 4) Stickell, Garett

5 Marksville 'A' 3:38.00 3:47.50 1 2

1) Paplebon, R 2) Augustine, E

3) Jordan, H 4) Lockwood, Z

6 Bolton 'A' 3:54.00 3:50.43 2 1

1) Khabeer, Louis 2) Casey, Ken

3) Daniels, Keldrick 4) Dudley, Deandre

Boys 4x800 Meter Relay

================================================================================

School Seed Finals Points

================================================================================

1 Pineville 'A' 9:12.00 8:50.42 10

1) Willingam, Jamarious 2) Bufkin, Daniel

3) Newman, Jackson 4) Rice, Zachary

2 Tioga 'A' 9:02.70 8

1) Cogbill, Clinton 2) Ambush, Thomas

3) Johnson, Ronderick 4) Stockton, Landon

3 Buckeye 'A' 9:20.00 9:49.39 6

1) Parish, Trevor 2) Jones, Chase

3) Alwell, Tanner 4) Fausphaul, James

4 Marksville 'A' 10:02.09 4

1) James, J 2) James, R

3) Jackson, K 4) Lockwood, Z

5 Menard 'A' 10:03.40 2

1) Melomo, Frankie 2) Bollich, David

3) McMickens, Quintin 4) Robicheaux, Cole

Boys High Jump

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Paplebon, R Marksville 6-04.00 6-04.00 10

2 Willingham, James Pineville 6-02.00 J6-04.00 8

3 James, R Marksville 6-02.00 6-02.00 6

4 Thomas, Donovan Bolton 5-10.00 6-00.00 4

5 Lebouef, Peter Grace Christian 5-10.00 2

6 Lebouef, Patrick Grace Christian 5-08.00 0.50

6 Cobb, Terrence Tioga 5-08.00 5-08.00 0.50

Boys Pole Vault

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Ray, Dalton Alexandria 11-00.00 J11-00.00 10

2 Welch, Roman Tioga 11-06.00 J11-00.00 8

3 Paplebon, R Marksville 10-06.00 10-00.00 6

4 Riddick, Zack Grant 9-00.00 8-06.00 4

5 Hales, Wesley Grant 6-00.00 J8-00.00 2

6 Brenner, Zachary Grace Christian J8-00.00 1

Boys Long Jump

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Paplebon, R Marksville 20-06.00 21-09.50 10

2 Willingham, James Pineville 20-04.00 20-06.75 8

3 Portier, Javontae Tioga 19-11.00 20-03.00 6

4 Vanzant, Ashton Peabody 20-00.00 4

5 Conner, Eric Peabody 19-11.75 2

6 Chaney, Michael Pineville 20-04.00 19-10.00 1

Boys Triple Jump

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Lockwood, Z Marksville 42-06.00 44-08.00 10

2 Wright, Brandon Tioga 44-00.00 44-06.00 8

3 Gibson, R Marksville 40-04.00 40-07.00 6

4 Quinney, Tommerick Tioga 41-02.00 39-05.50 4

5 Rockett, Kiandre Pineville 40-09.00 39-04.00 2

6 Vanzant, Ashton Peabody 38-02.00 1

Boys Shot Put

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Briggs, Toby Pineville 55-07.00 55-10.00 10

2 Hammond, Deon Bolton 41-00.00 43-11.50 8

3 Johnson, Dontravis Tioga 41-02.00 41-11.00 6

4 Guillot, Tyler Buckeye 39-09.00 41-02.00 4

5 Thiels, Wyatt Menard 40-00.00 40-08.00 2

6 Boniol, Hunter Pineville 39-00.00 37-11.00 1

Boys Discus Throw

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Briggs, Toby Pineville 130-00 147-05 10

2 Clayton, Anfernee Tioga 122-00 127-03 8

3 Byrd, Brandon Alexandria 125-00 126-10 6

4 Guillot, Tyler Buckeye 106-05 116-00 4

5 Witherspoon, Cameron Pineville 110-00 106-05 2

6 Johnson, J Marksville 101-03 1

Boys Javelin Throw

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Bertrand, Asa Pineville 150-00 164-05 10

2 Brown, Jameson Pineville 173-11 159-08 8

3 McLaren, Zach Tioga 148-00 155-09 6

4 Deroisa, Gage Buckeye 148-08 150-04 4

5 Lebouef, Peter Grace Christian 138-09 2

6 Gibson, R Marksville 117-00 136-08 1

Men - Team Rankings - 18 Events Scored

=========================================================================================

1) Pineville 143 2) Tioga 125

3) Marksville 91.50 4) Alexandria 62

5) Bolton 55 6) Buckeye 27

7) Grant 21 8) Menard 11

9) Grace Christian 10.50 10) Peabody 7

11) Bunkie 4

 

Powered by WorldNow
Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and KALB. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.